Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Dead Birds

2 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Dead Birds Empty Dead Birds Dum Iun 29, 2008 8:52 pm

FloRys

FloRys
Helper
Helper

Descriere: Inca din primele secvente ai ocazia sa realizezi, ca acest film nu este un horror obisnuit, cu adolescenti care mor intr-o ordine pe care o poti ghici fara mare greutate. Suntem in timpul razboiului de secesiune, si niste soldati jefuiesc o banca. Scena jafului arata bestial si iti zici in sine.., hmm... uite o chestie super interesanta.
Atunci cand un grup de criminali fugari dupa jefuirea unei banci, se refugiaza intr-o casa abandonata nici nu-si imagineaza in ce au intrat. Izolata si presupusa parasita, casa e orice numai sigura nu...
Pe masura ce se insereaza si furtuna se intensifica, fiecare membru al grupului incepe sa aiba viziuni despre atrocitatile care s-au intamplat in casa. Voci din adancuri, viziuni ale trupurilor ciopartite si imaginea unor ghiare ii chinuiau in permanenta.
In vreme ce in cadrul grupului frica devine din ce in ce mai mare si fortele supranaturale din casa incep sa se manifeste, ei incep sa se invrajbeasca unul impotriva celuilalt si sa alimenteze astfel ura sufletelor captive intre ziduri.
Insa totul se degradeaza rapid intr-o pliciseala generala, pe masura ce „hotii” ajung la obligatoria casa bantuita.
Nu stiu de ce din momentul acela relizatorii filmului au hotarat ca ar fi fost o idee buna sa incerce sa na infricoseze pentru vreo jumatate de ora cu nimic. Poate ca au fost influentati de Blair Witch..., nu stiu.., insa toata chestia aia psihologica pur si simplu nu tine.
Pe final totusi filmul isi recupereaza vigoarea, si ultimele minute sunt o orgie a distrugerii si violentei..., asa cum ii sta bine unui astfel de film.
Ultima scena (un rafinament de scenariu la care sincer nu ma mai asteptam), salveaza filmul de la mediocritate, si astfel Dead Birds nu numai ca primeste un punctaj (sper deosebire de alte filme ce pur si simplu nu pot fi punctate), dar o face in stil mare 4/10 pentru un horror este o nota uriașa la mine.
Minusuri:
- o mare parte din film este plictisitor.
- Un moment penibil de discontinuitate. (sunt in fata casei si e lumina afara, iar atunci cand intra pe usa e deja intuneric bezna).
- Casa era intr-o stare destul de buna, chiar prea buna pentru o casa parasita.
Numai bun pentru o seara in care nu gasesti mai nimic de vazut.


Descarcare: Link!

Imagine:
Dead Birds Mv5bmtmxodk4njqwov5bml5ba4

2Dead Birds Empty Re: Dead Birds Dum Iun 29, 2008 8:54 pm

AkyJuNioRR

AkyJuNioRR
Administrator
Administrator

numai bun e pefect cred ca ma uit si eu asta-seara

https://deep-methods.forumgratuit.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum